Z dniem 31 marca 2009 roku zaczęły obowiązywać przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r., Nr 18, poz. 97), które wprowadziły w życie zasadę „jednego okienka” w zakresie rejestracji działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedsiębiorca wypełnia jeden zintegrowany wniosek , który jest jednocześnie wnioskiem
o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany albo zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wniosek dotyczy zmiany danych nieobjętych wpisem do ewidencji działalności gospodarczej.
Wniosek o wpis oraz zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie podlega opłacie.
Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.
Dane z wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, organ ewidencyjny niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu, przesyła do wskazanego przez przedsiębiorcę naczelnika urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz właściwej jednostki terenowej ZUS albo Centrali KRUS wraz z kopią zaświadczenia o wpisie w ewidencji działalności gospodarczej.
„Jedno okienko” jednak nie zwalnia przedsiębiorców od zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego, które można przekazać do ZUS w formie elektronicznej lub papierowej , a także zgłoszenia w urzędzie skarbowym informacji o podjęciu działalności w formie spółki cywilnej czy też podjęciu działalności objętej podatkiem od towarów i usług – VAT.
Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej może być przesłany na adres właściwego urzędu gminy listem poleconym, jednak w tym przypadku wniosek musi być opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, którego własnoręczność musi być poświadczona przez notariusza. Wniosek może zostać złożony również w wersji elektronicznej, jednak podpisany musi być za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeżeli wniosek nie będzie opatrzony podpisem elektronicznym, organ gminy powiadomi przedsiębiorcę o terminie i miejscu podpisania wniosku, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od złożenia wniosku lub wskazanej we wniosku daty rozpoczęcia działalności gospodarczej. W takim przypadku dniem złożenia wniosku jest dzień, w którym przedsiębiorca wniosek podpisał.
Pod adresem www.mg.gov.pl na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki uruchomiono zakładkę „jedno okienko”, gdzie zamieszczone są m.in. wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, instrukcja wypełniania wniosku EDG-1 oraz Poradnik dla gmin, w którym znajdują się praktyczne porady na temat trybu składania wniosku.
W wersji papierowej druk EDG-1 (będący jednocześnie wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wnioskiem o zmianę we wpisie, zawieszeniem i wznowieniem oraz likwidacją działalności gospodarczej) wraz z integralnymi częściami: EDG-MW, EDG-RD, EDG-RB, EDG-POPR, a także instrukcja wypełniania wniosków dostępne są w pokoju nr 16 Urzędu Gminy Białopole oraz na stronach BIP Urzędu Gminy Białopole